Napoleonovy vlasy se prodávají v aukci za 13 000 $

Březen 31, 2024

Zámek ostříhaný z hlavy bývalého francouzského císaře Napoleona Bonaparta krátce po jeho smrti se prodal za aukci na Novém Zélandu za 13 000 USD.

Zámek koupil nejmenovaný sběratel v Londýně, podle Hamish Coney, generálního ředitele dražebníků Art + Object.

Vlasy v pevně svázaném kruhu byly ostříhány ráno po Napoleonově smrti na atlantickém ostrově St. Helena v roce 1821.

Uchazeči z Nového Zélandu, Litvy, Londýna, Hongkongu, Spojených států a Francie bojovali o vlasy a asi 40 dalších položek souvisejících s Napoleonem, které na aukci Aucklandu prodaly celkem téměř 100 000 USD.

Sbírku prodali potomci Denzila Ibbetsona, britského vojenského důstojníka a umělce, který sloužil na St. Helena, kde byl Napoleon zadržován Brity od roku 1815 do jeho smrti v roce 1821 ve věku 51 let.

Ibbetsonův deník, který se prodával za 6 600 amerických dolarů, popsal rozhovory s Napoleonem, který i přes svou porážku v bitvě u Waterloo v roce 1815 stále hrál ambice napadnout Británii.

"Věc, která mě překvapila, byl ten deník mnohem méně, než jsem si myslel, ale zámek vlasů šel mnohem víc, než jsem si myslel," řekl Coney novinám Dominion Post.

Sbírka, která byla držena zavřená v kufru po mnoho let, zahrnovala asi 25 zobrazení akvarelem nebo perem od Ibbetsona z Napoleona a scény ze St Heleny.

Litografický a akvarel obraz Napoleona na jeho smrtelném loži dosáhl nejvyšší nabídky v aukci 14 600 dolarů.

Sbírku přinesl na Nový Zéland v roce 1864 syn Ibbetsona a zůstal v rodině až do aukce.

Zdroj: AFP

The Case for $20,000 oz Gold - Debt Collapse - Mike Maloney - Silver & Gold (Březen 2024).

Související Články