Vzkříšení Jaguar XJ13 na aukci

Březen 26, 2024

Toto je auto, které vydává správné množství zvuku, aby oznámilo svůj příjezd, aniž by bylo povýšené. Co upoutá pozornost, je více než 1000 nýtů dokonale rozmístěných letadel a jak míjí kolem, jeho výkonné srdce stroje V12 je plně vidět prostřednictvím průhledného krytu motoru

Uplynulo půl století od doby, kdy byl nedokonalý prototyp Jaguar XJ13 postaven (ale nikdy závodil) pro 24hodinový Le Mans z roku 1966. Tragicky to později změnil Norman Dewis, celoživotní zkušební ovladač pro Jaguar, zatímco natáčel propagační video pro motor E-Type Jaguar V12 Series 3. Dewis přežil, ale jeho osobní vůz byl zařazen do pokroucené kovové hromady.

Říká se, že legenda je tragédií a mystikou stejných dílů a legendární původ Jaguar XJ13 přispěl k lákavosti a přitažlivosti jednoho z nejkrásnějších závodních vozů všech dob. Aerodynamik Malcolm Sayer, který byl také zodpovědný za tvary typu C a D, byl pomocníkem v nezaměnitelných křivkách XJ13. Dnes, po pečlivém navrácení, se pyšně nachází v Britském motorovém muzeu v zahradě. Dříve si vyžádal nevyžádanou nabídku ve výši více než 7 milionů GBP, kterou její majitelé odmítli.

XJ13, inspirovaný leteckým inženýrstvím, je vybaven sytě zeleným celohliníkovým monokokem, který je vybaven motorem V12 s objemem 5,0 litrů a produkuje 502 koňských sil. Se svým zvláštním, ale vysoce aerodynamickým tvarem a nízkou hmotností 998 kg nastavil vůz v MIRA neoficiální rekord v kolom 161 km / h, když David Hobbs testoval vozidlo v roce 1967. Kromě šelmového motoru, který žvýká asfalt a způsobuje dospělí muži, kteří se na sebe podívají ohromeně, je také neuvěřitelně hezký, předvádí průhledový kryt motoru na střední montáž a více než 1000 nýtů na svém robustním těle - námraza na dortu, která činí klasické auto spíše podobným ročník druhé světové války Spitfire bojovník než automobil.

Není proto žádným překvapením, že když RM Sotheby nedávno oznámila aukci téměř dokonalé rekreace Jaguar XJ13 v Kalifornii letos v srpnu, automobiloví fanoušci byli rozladěni. Úkol na obnovu automobilové legendy se ujal odborník na stavbu trenérů Nového Zélandu třetí generace Rod Tempero, který je pro své oko nadšený podrobnostmi a specializací na restaurování vozů z 50. a 60. let.

Zevnitř Rod pečlivě replikoval pětistupňovou převodovku, pravý volant, přístrojovou desku a měřidla; Dokonce i čelní sklo je vyrobeno pomocí stejné formy Triplex použité pro originál. Zatímco Rod držel obličej vozidla tak, jak to bylo, použil Rod místo původního 4-vačkového motoru a modifikovaného předního odpružení typu E 2-cam. Navzdory dosažení točivého momentu 291 koní a 331 stop liber při 5272 ot./min., Je replika schopna dosáhnout špičkových rychlostí nahoru 200 mph, přibližně 30 mph rychleji než jeho předchůdce.

Rodova verze modelu XJ 13 je v automobilových kruzích velmi uznávaná a získává mnoho ocenění, z nichž nejvýznamnější přichází v první třídě se skóre 9 992/10 na mezinárodním festivalu Jaguar 2016. Je také známo, že je nejbližší replikou, která byla kdy vyrobena s téměř identickými specifikacemi.

Existuje pouze jeden originál XJ13, jehož cena je v tuto chvíli neurčitá, ale Rodova blízká replika originálu bude dražena téměř definitivně za nižší cenu. Bez strachu z poškození historického kusu může hrdý (a šťastný) majitel repliky neomezeně otáčet motor, otáčet se kolem jeho fanoušků a svižně zatínat rohy s chutí.

Rekonstrukce Jaguar XJ 13 z roku 1966 od Roda Tempera bude dražena RM Soetheby's v Monterey Conference Center v Kalifornii ve dnech 15. – 17. Srpna 2019.

Související Články