Monet 'Haystack' získal aukci Sotheby Aukce rekordně 110 milionů dolarů

Duben 7, 2024

Monet Haystack získal na aukci Sotheby aukci rekordních 110 milionů dolarů

Slavný francouzský malíř byl v dějinách umění a vedoucí postavou impresionistického hnutí, jehož díla lze vidět v muzeích po celém světě a jeho olej na plátně s názvem „Meules“ vynesl v aukci ohromující cenu 110,7 milionu dolarů. v New Yorku.

Aukce, která se konala v úterý v New Yorku, znamenala první prodej obrazu od roku 1986 a prodala se 44krát více než předchozí cena. Nejen, že je to nejvyšší cena, která kdy byla za monetový obraz zaplacena, ale také nejvyšší cena za jakékoli dílo impresionistického umění. Předchozí majitelé zakoupili obraz v roce 1986 za 2,53 milionu dolarů. Sotheby's o novém kupci neposkytla žádné podrobnosti.

Malované v roce 1890 jsou „Mules“ součástí série nazvané „Haystacks“, sestávající z celkem 25 obrazů a 4 z nich byly prodány. Meules je jediný, kdo byl uveden do dražby v tomto století. Zakladatel francouzského impresionismu vlastní díla, která jsou vysoce ceněna pro svůj vliv na impresionistické hnutí a zachycení hry světla na jeho téma.

Aukční dům říká, že se jedná o světový aukční rekord pro umělce a první dílo impresionistického umění, které v aukci překročilo hranici 100 milionů dolarů. Dalším uměleckým dílem, který vytvořil jiný aukční rekord, je králová socha Jeffa Koonsa prodaná ve středu večer za Christie's v New Yorku za více než 91 milionů dolarů. Nový rekord přichází jen šest měsíců poté, co „Portrét umělce Davida Hockneyho (Pool with Two Figures)“ stanovil nový standard pro živého umělce, když loni v listopadu prodal za 90,3 milionu dolarů - také na Christie's v New Yorku.

Související Články